PROGRAMME

Veuillez revérifier le projet de programme.

JEUDI

12:00

Golf – Spruce Needles Golf Club, Timmins
Lunch, 18 holes with cart and dinner

18:00

Dinner – Spruce Needles Golf Club
Golfers and Dinner-only

18:00

Registration Desk – open (until 20:00)

VENDREDI

08:00

Registration Desk – open

08:00

Breakfast (non-first timers)
First Timers First Timers Breakfast with District Governor Steve Meadley

09:00

 

Opening Ceremony
   “Changing Together” / “Changer Ensemble” – District Governor Steve Meadley
   Elder/ Knowledge Keeper Smudge Ceremony
   Flag Ceremony
   Welcome – Past District Governor Margaret Walton, Conference Chair
   Mayor George Pirie, City of Timmins
   Chief Chad Boissoneau, Mattagami First Nation
   Rotary International Rep – (tba)
   Rotary International Director Valarie Wafer

10:30

Health Break

10:50

Past Rotary International Director Carolyn Jones, 1st female Trustee The Rotary Foundation – Diversity, Equity, and Inclusion

11:30

Silent Auction – Sharon Wallace

11:40

Life Changes – Brenda Booth

12:00

Lunch

13:00

A Flavour of the North – French Canadian Culture – Chansons à répondre, karaoke style. Small but mighty clubs share their story of change

13:40

Mining Community Speaker (tba) – Managing the Environment – Achieving Balance

14:20

Tammy Eger, VP, Research, Laurentian University and Julie Moskalyk, Science Director, Science North – 

15:00

Health Break

15:20

Past District Governor Louisa Horne, Assistant Rotary Coordinator, D7820 – Learning How to Pivot, Turn Things Upside Down and Grow Rotary

16:00

District Conference Sudbury 2022 – District Governor Elect Richard Denton Registration opens!

17:30

Dinners (pre-registered) {Conference Social Activities page}

20:00

After Dinner Social – Dante Club (walking distance from hotel)

SAMEDI

07:00

Breakfast – 

08:15

Welcome to Day 2 – Jingle Dance and Drum

08:35

Roll Call – District Governor Steve Meadley and Assistant Governors
Rotary International Rep (tba)

09:30

Rose Anne Archibald, National Chief of the Assembly of First Nations, Taykwa Tagamou First Nation – Change

10:10

Health Break

10:30

D7010 Our Year of Change – Immediate Past District Governor Lynne Chant
District Awards – Past District Governor Susan Davidson

11:15

Rotaract Speaker (tba) – Change

11:55

Lunch

13:00

Youth Exchange Program – Wayne Harding, New Generations Director & Panel of Former Youth Exchange Students

13:40

Northern Activities (pre-registered) {Conference Social Activities page}
– Mining / Reclamation Tour
– ATV Ride
– Pontoon Boat Tour
– Target Shooting
– Indigenous Crafts – Dream Catcher
– Indigenous Crafts – Beaded Keychain

                                   18:00

Saturday Evening Gala

DIMANCHE

08:30

Breakfast

09:00

RI Rep (tba)

09:20

Jason Thorne, Planner – Change

10:00

Closing Ceremony
    Past District Governor Margaret Walton, Conference Chair
    District Governor Steve Meadley

10:30

Bag Lunch – Safe Travels!